Toulavý autobus - John Steinbeck

Hlavními postavami jsou cestující a lidé, jejichž cesty se střetnou v kalifornském zájezdním hostinci Na křižovatce rebelantů. Tito lidé, kteří žijí ve zmechanizované a odhumanizované společnosti, prožívají dvojí život, skutečný, který neberou na vědomí a život snů, kterému věnují všechny své myšlenky.

Příběh začíná příjezdem autobusu, jehož cestující by měli pokračovat v cestě, a to autobusem Juana Chicoye. Autobus je ale v hrozném technickém stavu, a proto musí cestující strávit jednu noc na Nároží povstalců. Druhý den ráno Juan a jeho pomocník Puchejř opraví autobus a jízda začíná.

Jeden z cestujících předpovídá průtrž mračen, a i když ho nebere nikdo vážně, ukáže se, že měl pravdu. Cestující se vlastní volbou vyhnou mostu, jenž byl ohrožen vodou a volí dlouho nepoužívanou a neznámou cestu. Juan prožívá vnitřní souboj a rozhoduje se zda se má ještě vrátit k ženě, o které ví, že se nachází v opilém stavu.

Autobus se zaboří do bahna a nelze pokračovat v cestě. Tato událost je znamením pro Juana, který se rozhoduje pro odchod a opouští autobus. Mildred jej po hádce s rodiči následuje. Po jejich setkání již Juan netouží po divokém životě a vrací se k ostatním. Po spolupráci všech přítomných může autobus pokračovat v cestě.

John Steinbeck

(27.2.1902 - 20.12.1968) americký spisovatel, nositel Nobelovy ceny (1962).

Klasik světové prózy Jonh Ernst Steinbeck se narodil roku 1902 v kalifornském městečku Salinas. Byl jedním z největších nejen amerických, ale i světových spisovatelů a scénáristů. Jeho otec pocházel z Německa, do Kalifornie se přestěhoval v 16 letech. Matka pocházející z irské rodiny před sňatkem působila jako učitelka.

Finanční poměry jeho rodiny nebyly příznivé a Steinbeck už jako školák vypomáhal na farmách. Vystudoval střední školu, rok pracoval v cukrovaru, ale pak nastoupil na Stanfordovu univerzitu, kde se vědoval historii a anglické literatuře.

Na jaře roku 1920 opustil Steinbeck univerzitu a vrátil se k práci na velkostatku, aby se seznámil s životem rolníků. Od mládí se cítil spisovatelem, začal tedy opět studovat, ale přitom pracoval v cukrovaru a na stavbě silnice. V roce 1925 definitivně opustil univerzitu. Z této doby najdeme řadu básní a próz v různých časopisech. Rozhodnut stát se spisovatelem odešel jako reportér do New Yorku. První literární práce mu redakce neuveřejnily, a proto nechal žurnalistiky. Ještě předtím, než se stal spisovatelem, pracoval jako zedník, námořník na parníku a dělník v továrně na rybí konzervy.

Mezi Steinbeckovy zájmy patřila hlavně literatura a biologie. V jeho dílech je vykresleno přírodní pozadí, vztah lidí ke zvířatům, rostlinstvu, kameni, hlíně a vodě. Odsuzuje surovost, násilí, zištnost a vykořisťování chudých.

V roce 1940 obdržel Steinbeck Pulitzerovu cenu za román Hrozny hněvu a roku 1962 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Teprve třetí manželství přimělo Steinbecka k odstěhování do New Yorku. Zemřel 20. prosince 1968 v New Yorku.

Závěr

Prolínání dvou životů, reálného a snového. Moje hodnocení: (5/10)

Navštivte také

Slovník
Anglicko-český slovník a česko-anglický slovník
Německo-český slovník a česko-německý slovník
Španělsko-český slovník a česko-španělský slovník
Slovensko-český slovník a česko-slovenský slovník