Ryzáček - John Steinbeck

Kniha vypráví o chlapci, který bydlel na farmě a moc si přál svého vlastního koně. Na farmě měli také stáj a Jody vždy pomáhal otci se vším co mělo souvislost s koňmi. Na farmě jim pomáhal sluha Billy Buck. Otec Jodymu slíbil koně za to, když bude hodně pomáhat v domácnosti i na polích. Jody se co nejvíce snažil a otec mu opravdu koně sehnal a koupil.

Nebyl to sice kůň, ale poník. Pocházel z cirkusu a Jody ho pojmenoval Gabilan. Každou volnou chvíli byl Jody ve stáji a poníka hřebelcoval, nosil mu čerstvé seno a otec ho za to vždy pochválil. Otec viděl, že poník začíná růst a slíbil Jodymu, že se bude brzy moci na svém poníku svézt. Druhý den odcházel Jody do školy a poník zůstal venku v ohradě. Billy Buck Jodymu slíbil, že kdyby začalo být zima nebo pršet, odvede poníka do stáje.

Když Jody dorazil do školy začínalo pršet, proto si co nejvíce přál, aby vyučování skončilo. Ze školy běžel co nejrychleji domů. Už z dálky viděl, že Billy slib nedodržel, poník zůstal venku v té zimě. Jody rychle odváděl poníka do stáje. Když se Billy vrátil snažil se poníka uzdravit, ale to se mu nepodařilo. Jody plakal, ale otec mu slíbil, že se brzo jejich klisně narodí hříbě a to bude Jodyho.

Když měl porod přijít zjistil Billy, že hříbě je špatně položeno, a že to nepůjde. Musel proto klisně rozříznout břicho a hříběti pomoci ven. Jody dostal ke hříběti ještě krásné sedlo a již se těšil jak bude na svém koni jezdit.

John Steinbeck

(27.2.1902 - 20.12.1968) americký spisovatel, nositel Nobelovy ceny (1962).

Klasik světové prózy Jonh Ernst Steinbeck se narodil roku 1902 v kalifornském městečku Salinas. Byl jedním z největších nejen amerických, ale i světových spisovatelů a scénáristů. Jeho otec pocházel z Německa, do Kalifornie se přestěhoval v 16 letech. Matka pocházející z irské rodiny před sňatkem působila jako učitelka.

Finanční poměry jeho rodiny nebyly příznivé a Steinbeck už jako školák vypomáhal na farmách. Vystudoval střední školu, rok pracoval v cukrovaru, ale pak nastoupil na Stanfordovu univerzitu, kde se vědoval historii a anglické literatuře.

Na jaře roku 1920 opustil Steinbeck univerzitu a vrátil se k práci na velkostatku, aby se seznámil s životem rolníků. Od mládí se cítil spisovatelem, začal tedy opět studovat, ale přitom pracoval v cukrovaru a na stavbě silnice. V roce 1925 definitivně opustil univerzitu. Z této doby najdeme řadu básní a próz v různých časopisech. Rozhodnut stát se spisovatelem odešel jako reportér do New Yorku. První literární práce mu redakce neuveřejnily, a proto nechal žurnalistiky. Ještě předtím, než se stal spisovatelem, pracoval jako zedník, námořník na parníku a dělník v továrně na rybí konzervy.

Mezi Steinbeckovy zájmy patřila hlavně literatura a biologie. V jeho dílech je vykresleno přírodní pozadí, vztah lidí ke zvířatům, rostlinstvu, kameni, hlíně a vodě. Odsuzuje surovost, násilí, zištnost a vykořisťování chudých.

V roce 1940 obdržel Steinbeck Pulitzerovu cenu za román Hrozny hněvu a roku 1962 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Teprve třetí manželství přimělo Steinbecka k odstěhování do New Yorku. Zemřel 20. prosince 1968 v New Yorku.

Závěr

Láska dítěte ke koním. Moje hodnocení: (7/10)

Navštivte také

Slovník
Anglicko-český slovník a česko-anglický slovník
Německo-český slovník a česko-německý slovník
Španělsko-český slovník a česko-španělský slovník
Slovensko-český slovník a česko-slovenský slovník