Robinson Crusoe - Daniel Defoe

Vyprávěný příběh trosečníka, který po 28 let obývá pustý ostrov. Robinson Crusoe (vlastním jménem Kreutznauer) prožije po odchodu z domova motivovaném touhou po dobrodružství řadu příhod na moři, upadne do otroctví, po útěku se v Brazílii věnuje plantážnictví a obchodu s otroky. Při plavbě do Afriky jeho loď ztroskotá a Robinson, který se jediný zachránil na pustém ostrově, začíná vlastníma rukama s minimem prostředků zajišťovat svou existenci.

Postupně se rozvíjející civilizovanost Robinsonova života na ostrově vyvrcholí v 25. roce pobytu, kdy se objektem hrdinova civilizačního úsilí stává i lidská bytost (vzdělávání zachráněného divocha Pátka). Do vlasti se Robinson vrací po 35 letech na anglickém korábu, jehož kapitánovi pomůže potlačit vzpouru. Po 7 letech pobytu v Anglii shledává při opětovné návštěvě ostrova, na němž byli zanecháni vůdci vzbouřenců, že tu civilizace pokročila do stadia soukromého vlastnictví půdy.

Daniel Defoe

(1660 - 24.4.1731) anglický spisovatel. Pocházel z rodiny londýnského svíčkaře a řezníka. Daniel Foe (přídomek "de" si k příjmení dal až později) chodil do presbyteriánské školy, kde se mu dostalo nejvyššího akademického vzdělání. Jako kazatel se ale neuplatnil a dal přednost výnosnějšímu povolání – podnikání. Obchodoval s vínem a tabákem i s jinými artikly a investoval kapitál do zámořských plaveb.

Defoe se jako protestant bouřil proti katolickému králi Jakubovi a proti jeho politice, která usilovala, aby se Anglie stala katolickou zemí. Roku 1685 se účastnil mohutného lidového povstání drobných sedláků a tkalců. Po jeho porážce se musel skrývat, ale už za 3 roky se znovu připojil a armádě Viléma Oranžského, který se přeplavil z Holandska do Anglie, aby katolického krále Jakuba zbavil moci. Jakub II. uprchl do ciziny a Vilém Oranžský se stal prvním anglickým králem z rozhodnutí parlamentu.

Mladý Defoe se oženil s dcerou obchodníka stávkovým zbožím, navázal obchodní styky a své zboží prodával i v cizině. Ale koráb, který převážel jeho zboží přes moře, ztroskotal a Defoe musel ohlásit úpadek. Zavázal se splatit do konce života dluh 17000 liber. Protože byl ale podnikavý, zařídil si výrobu cihel a tašek a do 10-ti let zaplatil všechny své dluhy.

V době náboženských sporů po smrti krále Viléma III. se octl ve vězení pro veřejné pobuřování. Po návratu z vězení založil noviny nazvané Přehled, které po 10 let řídil a většinou i sám psal.

Ze zkušeností své práce a z upřímné snahy o zlepšení společenského života napsal Defoe knihu Esej o projektech. Zamýšlí se v ní o pojištění lidí, kteří jsou v případě pracovní neschopnosti ponecháni svému osudu. Myslí i na pojištění proti požáru, na ústavy pro lidi duševně choré. Vymýšlí opatření na ochranu nevinných dlužníků, kteří se dostávají do vězení pro dlužníky, odkud zpravidla není záchrany. Navrhuje i reformy vzdělání, kterého se má dostávat i dívkám.

Napsal řadu děl, z nichž nejznámější je kniha Robinson Crusoe, námořník z Yorku, jeho život a neobyčejná dobrodružství. Mezi další díla patří: "Kapitán Singleton, Moll Flandersová, Plukovník Jack, Roxana". Psal i řadu geografických příruček a spisů o zámořských plavbách. Když začal psát Robinsona bylo Defoeovi 60 let. Za základ příběhu nepochybně posloužilo vyprávění o skotském námořníkovi Alexandru Selkirkovi, který byl roku 1705 za trest vysazen z lodi. Na ostrově v Tichém oceáně prožil 4 roky a 4 měsíce, než byl nalezen a dopraven do Anglie.

Závěr

Velice atraktivní příběh ztroskotance na pustém ostrově. Moje hodnocení: (9/10)

Navštivte také

Slovník
Anglicko-český slovník a česko-anglický slovník
Německo-český slovník a česko-německý slovník
Španělsko-český slovník a česko-španělský slovník
Slovensko-český slovník a česko-slovenský slovník