Celý děj knihy se točí kolem rodiny Joadů. Tu tvoří dědeček, babička, táta, máma, dcera Róza, její manžel Connie, bratři Al, Noe, Tom, který se zrovna vrátil na podmínku z vězení pro vraždu, dále pak děti Winfiela, Futhie a bývalý kazatel Casy.
Autor ukazuje těžké podmínky, ve kterých musí tito lidé žít. Pole, která mají pronajata, jsou jim zabírána. Přichází technika v podobě traktorů, které zvládnou daleko více práce za mnohem kratší dobu. Pro malé zemědělce již zde není místo. Desetitisíce se jich proto stěhují na západ do Kalifornie, kde chtějí najít práci.
Letáky hlásají, že na plantážích je plno práce a lidé si představují nový krásný život. A právě k těmto lidem patří i Joadovi. Všechny své věci, které nutně potřebovali k životu naložili na nákladní auto a vyrazili. Museli ujet dva tisíce mil. Již při této cestě za novým životem jsou krutě zkoušeni. Nejprve umírá dědeček, později babička. Přesto však přijíždějí do Kalifornie.
Rodina se dále rozpadá. Vládu nad členy rodiny přebírá máma Joadová, která nechce připustit, aby se její rodina rozešla. Bydlí v otřesných táborech, jedí otřesné jídlo. Místní lidé je navíc nenávidí, protože jim berou jejich práci. Všichni přistěhovalci jsou totiž ochotni pracovat levněji než ostatní, protože nutně potřebují alespoň něco k jídlu. Při jedné potyčce se musí Tom schovat a šerifové místo něj odvádějí kazatele, který vzal vinu dobrovolně na sebe.
Ztrácí se i Connie, který si pravděpodobně myslí, že se mu bude lépe žít, když se najde nějákou práci sám. Nechává zde klidně samotnou Rózu, která je již v pokročileém stádiu těhotenství. Rodina tak přichází o další dva členy. Naštěstí se dostává do vládního tábora, kde je klid, protože zde nejsou šerifové. Ano právě oni vytvářejí konflikty, aby měli práci a dostávali nějáký výdělek. V táboře však zůstávají jen chvíli, protože není moc práce.
Přijíždějí na farmu, kde se češou broskve. Zde nabírá děj nové ortátky. Při příjezdu si všichni všímají kříčícího davu, který stojí kolem brány. Všude jsou také policisté. Až do večera pracují. Vydělají si, ale jen na malou večeři. Tom uteče v noci nenápadně z tábora a zjistí, že ten dav jsou stávkující česači, kteří byli na farmě před nimi. Mezi nimi je i Casy, který je jejich vůdcem. Právě před Tomem je ale zabit.
Tom při tomto souboji také zabíjí jednoho muže a je zraněn. Podaří se mu ale utéct. Celá rodina musí odejít, protože všude hledají neznámého vraha a chtějí ho lynčovat. Rodina přijíždí na novou farmu, kde se češe bavlna. Tom se ale musí schovávat v křovinách u vody. Máma mu tam nosí každý den něco k jídlu. Zbytek rodiny zatím přežívá ve starém vagónu. Pak se ale Ruthie prořekne před dětmi o Tomově vraždě a on musí úplně zmizet.
Rodina se posouvá o několik mil dál, kde je další malá farma s bavlnou. Ta je ovšem hned očesána. Při zpátčení cestě začíná pršet a tento krutý déšť pokračuje. Nakonec zatopí celou planinu, kde jsou vagóny. Mezi tím Róza porodí mrtvé dítě. Voda z deště stoupá a rodině nezbude nic jiného, než se v děšti přesunou někam jinam. Na výšině nacházejí starou boudu. Zde příchází krásný okamžik, kdy Róza zachraňuje svým mateřským mlékem umírajícího muže.
(27.2.1902 - 20.12.1968) americký spisovatel, nositel Nobelovy ceny (1962).
Klasik světové prózy Jonh Ernst Steinbeck se narodil roku 1902 v kalifornském městečku Salinas. Byl jedním z největších nejen amerických, ale i světových spisovatelů a scénáristů. Jeho otec pocházel z Německa, do Kalifornie se přestěhoval v 16 letech. Matka pocházející z irské rodiny před sňatkem působila jako učitelka.
Finanční poměry jeho rodiny nebyly příznivé a Steinbeck už jako školák vypomáhal na farmách. Vystudoval střední školu, rok pracoval v cukrovaru, ale pak nastoupil na Stanfordovu univerzitu, kde se vědoval historii a anglické literatuře.
Na jaře roku 1920 opustil Steinbeck univerzitu a vrátil se k práci na velkostatku, aby se seznámil s životem rolníků. Od mládí se cítil spisovatelem, začal tedy opět studovat, ale přitom pracoval v cukrovaru a na stavbě silnice. V roce 1925 definitivně opustil univerzitu. Z této doby najdeme řadu básní a próz v různých časopisech. Rozhodnut stát se spisovatelem odešel jako reportér do New Yorku. První literární práce mu redakce neuveřejnily, a proto nechal žurnalistiky. Ještě předtím, než se stal spisovatelem, pracoval jako zedník, námořník na parníku a dělník v továrně na rybí konzervy.
Mezi Steinbeckovy zájmy patřila hlavně literatura a biologie. V jeho dílech je vykresleno přírodní pozadí, vztah lidí ke zvířatům, rostlinstvu, kameni, hlíně a vodě. Odsuzuje surovost, násilí, zištnost a vykořisťování chudých.
V roce 1940 obdržel Steinbeck Pulitzerovu cenu za román Hrozny hněvu a roku 1962 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Teprve třetí manželství přimělo Steinbecka k odstěhování do New Yorku. Zemřel 20. prosince 1968 v New Yorku.
Těžký život drobných zemědělců. Rozpad široké rodiny. Moje hodnocení: (6/10)
Slovník
Anglicko-český slovník a česko-anglický slovník
Německo-český slovník a česko-německý slovník
Španělsko-český slovník a česko-španělský slovník
Slovensko-český slovník a česko-slovenský slovník